Co może być przyczyną szumów w głowie

przez Konrad Żmuda
178 odsłon
Kobieta zatykająca uszy przez szumy w swojej głowie

Szumy w głowie wzbudzają niepokój, powodują problemy z koncentracją, a na dłuższą metę mogą doprowadzić nawet do depresji. Przyczyną tego problemu są zaburzenia układu nerwowego lub narządu słuchu. Jeśli szum utrzymuje się dłużej niż dzień, należy zgłosić się lekarza.

Szum w głowie – przyczyna

Szumy w głowie same w sobie nie są chorobą. To raczej zjawisko akustyczne, słyszalne wyłącznie przez dotkniętą nim osobę, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jednakże szumy w głowie nie biorą się z niczego – zawsze mają swoją przyczynę, którą trzeba jak najszybciej zdiagnozować, by podjąć trafione i skuteczne leczenie.

Przyczyną szumu w głowie mogą być zaburzenia w sferze emocjonalnej i psychicznej. Dolegliwości te czasem pojawiają się u pacjentów z nerwicą lub doświadczających silnego stresu. Problem może mieć też swoje źródło w niektórych schorzeniach kręgosłupa. Dotyczy to przede wszystkim zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym, które prowadzą do ucisku tętnic kręgowych. Stan ten sprawia, że do mózgowia trafia niedostateczna ilość krwi, a co za tym idzie także tlenu. Szumy w głowie bywają też objawem nadciśnienia lub niedociśnienia tętniczego, miażdżycy, nadczynności tarczycy oraz niedokrwistości.

Aby ustalić kierunek działania, przede wszystkim odwiedźmy lekarza pierwszego kontaktu. Może się okazać, iż uciążliwy dźwięk odbierany przez nas jako szum w głowie jest w rzeczywistości szumem w uszach. Taki stan rzecz zwykle oznacza problemy o podłożu laryngologicznym.

Co oznacza szum w uszach

W absolutnej ciszy szum w uszach jest zjawiskiem fizjologicznym. Nie słyszymy go, ponieważ w naszym otoczeniu praktycznie zawsze występują jakieś odgłosy. Jeśli jednak przybierają formę brzęczących, dzwoniących, piszczących, syczących lub ryczących dźwięków, stają się dla pacjenta problemem, który znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie.

Badanie uszu przez laryngologa

Szumy uszne najczęściej dotykają osoby po 60. roku życia. Szacuje się, iż 80% z nich posiada pewien stopień ubytku słuchu. Nieraz nawet nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż z biegiem lat zaczęliśmy słyszeć gorzej. Uszkodzenie komórek słuchowych może stanowić skutek naturalnego procesu starzenia się organizmu. Jednak w wielu przypadkach do stanu tego przyczyniły się pewne czynniki.

Przyczyny szumów w uszach:

  1. Nadmierny hałas. Długotrwałe narażenie narządów słuchu na głośne dźwięki powoduje uszkodzenie komórek w uchu wewnętrznym. Czym dłużej przebywamy w takim środowisku, tym większe ryzyko degradacji słuchu. Problem ten dotyczy nie tylko osób pracujących w warunkach narażenia na uszkodzenie słuchu, ale też m.in. osób często używających słuchawek, ustawiających poziom głośności dźwięków powyższej bezpiecznego poziomu. Dotyczy to szczególnie słuchawek dousznych.
  2. Infekcje ucha środkowego i wewnętrznego.
  3. Zatkanie ucha woskowiną bądź ciałem obcym.
  4. Choroba Meniere’a. To dość rzadko występujące schorzenie charakteryzuje się napadowymi objawami. Obok szumów w uszach pojawiają się silne zawroty głowy, nudności i wymioty, a także oczopląs i postępujące pogorszenie słuchu, prowadzące nawet do jego utraty.
  5. Nerwiak nerwu słuchowego – choroba ta charakteryzuje się występowaniem szumów tylko po jednej stronie.
  6. Guz kąta mostowo-móżdżkowego.
  7. Uraz akustyczny – może pojawić się przy nagłej ekspozycji na bardzo silny hałas (np. przy wybuchach).
  8. Stosowanie leków ototoksycznych, np. diuretyków pętlowych, kwasu acetylosalicylowego, antybiotyków aminoglikozydowych.
  9. Uszkodzenie nerwu ślimakowo-przedsionkowego, które może wystąpić u pacjentów zmagających się ze stwardnieniem rozsianym czy półpaścem usznym.

Większość wymienionych powyżej schorzeń występuje rzadko, jednak rzetelnie postawiona diagnoza musi je wykluczyć. Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia pacjent udał się do laryngologa. Lekarz może nie tylko potwierdzić rzadko występujące choroby, ale też wykluczyć czynniki bardziej prozaiczne, takie jak np. zatkanie ucha złogami woskowiny.

Jak zlikwidować szumy w uszach

Niezależnie od stopnia nasilenia, szumy w głowie trwające dłużej niż jeden dzień zawsze wymagają konsultacji z lekarzem. Niestety, nie ma jednego lekarstwa na tę dolegliwości. Przede wszystkim trzeba rozpoznać i wyeliminować jej przyczynę. Od pacjenta może to wymagać np. rozpoczęcia przyjmowania leków na nadciśnienie czy otwarcie się na psychoterapię, jeśli zmaga się on z nerwicą. Niektóre schorzenia laryngologiczne leczy się chirurgicznie lub farmakologicznie – przede wszystkim lekami poprawiającymi ukrwienie ucha wewnętrznego.

W niektórych przypadkach szumy uszne są zjawiskiem nieuleczalnym. Dotyczy to szczególnie pacjentów w podeszłym wieku. Pomoże dobrze dopasowany aparat słuchowy oraz pewne domowe techniki łagodzenia tego typu dolegliwości. Ulgę może też przynieść terapia TRT – trwa ona kilka miesięcy, a jej celem swojego rodzaju przyzwyczajenie i uodpornienie pacjenta na szumy w głowie, dzięki czemu stają się one mniej dokuczliwe.

Domowe sposoby na szumy uszne to przede wszystkim unikanie silnego hałasu, ograniczenie stresu, wykorzystanie technik relaksacyjnych, odstawienie używek (m.in. alkoholu), ale też aktywność fizyczna, która poprawia pracę układu krążenia, oraz zapewnienie sobie przyjaznych warunków, np. słuchanie relaksującej muzyki, która odwróci uwagę od szumów w głowie. 

0 Komentarz

Powiązane artykuły