Dlaczego pojawiają się strupy w nosie?

przez Kamil Wojciechowski
211 odsłon
Kobieta ma strupy w nosie

Powodują dyskomfort, utrudniają oddychanie, a gdy nie znikają przez kilka tygodni, zaczynają wzbudzać nasz niepokój. Strupy w nosie to bardzo częsta dolegliwość, której przyczyną jest m.in. nadmiar wydzieliny i suche powietrze. Jak sobie radzić z tym problemem?

Skąd biorą się strupy w nosie

Strupy w nosie to zaschnięta krew lub ropna wydzielina, a najczęściej – połączenie jednej i drugiej. Choć nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, powodują dyskomfort i są dość trudne do wyleczenia. Przyczyną występowania strupów jest najczęściej nadmiar wydzieliny, który może być spowodowany niegroźnym katarem, ale też bardziej poważnymi stanami zapalnymi, np. zapaleniem zatok. Na występowanie strupków często skarżą się alergicy – szczególnie zmagający się z uczuleniami na pyłki i roztocza.

Przyczyną strupów bywa też nadmierne wysuszenie śluzówki. Prawidłowo powinna być ona nawilżona i niebolesna. Jednak czynniki takie jak ogrzewanie, klimatyzacja, narażenie na dym papierosowy czy opary chemiczne, nadmiar kurzu itp. przyczyniają się do jej przesuszenia. W rezultacie śluzówka jest bardziej skłonna do podrażnień, a co za tym idzie do powstawania małych ranek. Naturalną konsekwencją tych mikrouszkodzeń są małe strupki. U dzieci przyczyną problemu może być częste i intensywne dłubanie w nosie.

Na uciążliwe strupki skarżą się też osoby zmagające się z krwotokami z nosa. Nie zawsze przybierają one postać nagłych ataków. Krew z uszkodzonych naczynek nieraz sączy się powoli, zasychając w drogach oddechowych, a w rezultacie znacznie utrudniając prawidłowy przepływ powietrza.

Należy też wspomnieć o rzadziej występujących czynnikach, które również bywają przyczyną tworzenia się strupów w nosie. To m.in. zaburzenia hormonalne, polekowy nieżyt nosa, a także choroby immunologiczne, np. ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń czy sarkoidoza.

Strup w nosie – czym smarować

Maści na strupki w nosie to bardzo skuteczny sposób na poradzenie sobie z tym uciążliwym problemem. Dzięki gęstej, tłustej konsystencji nie tylko przyspieszają gojenie, ale też nawilżają i odżywiają śluzówkę, przywracając jej odpowiednią strukturę. Na początek warto sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach bez recepty.

Jeśli maści te nie pomagają, należy zwrócić się do lekarza. Przy stanach zapalnych śluzówki konieczne może się okazać zastosowanie maści z antybiotykiem. Leki przeciwbakteryjne, np. mupirocynę, stosuje się też w wypadku występowania owrzodzeń w obrębie nosa. Miejscowa antybiotykoterapia powinna przynieść spodziewaną poprawę. Jeśli tak się nie stanie, może być wskazane zastosowanie leczenia doustnego.

Inne sposoby na strupy w nosie

Ulgę w dolegliwościach mogą też przynieść krople do nosa o odpowiednim składzie. Nie wystarczy jednak zapatrzyć się w jakikolwiek produkt na katar dostępny w aptece bez recepty. Środki obkurczające błonę śluzową, szczególnie zbyt długo stosowane, mogą wręcz pogłębić problem. Podobnie w przypadku kropli i tabletek niwelujących obrzęk i udrożniających drogi oddechowe, szczególnie tych zawierających pseudoefedrynę lub ksylometazolinę. Na dłużą metę powodują one bowiem zanikanie śluzówki nosa.

Jeśli chcemy przynieść sobie rzeczywistą ulgę, wybierzmy krople do nosa o właściwościach nawilżających. Składnikiem, którego warto szukać w ulotce wybranego produktu, jest ektoina. Śluzówkę nawilżają też krople z wodą morską.

Skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się również inhalacje, np. z soli fizjologicznej. Trafiające bezpośrednio do miejsc docelowych, nawilżają one śluzówkę, oczyszczają zatoki i jamę nosową z zalegającej wydzieliny, a tym samym przyśpieszają gojenie się ran i wspomagają regenerację.

Jak wyleczyć strup w nosie

Aby efekt leczenia okazał się trwały, przede wszystkim musimy ustalić i usunąć przyczynę nawracających strupów w nosie. W tym celu zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Nierzadko okazuje się na przykład, iż to, co uznajemy za częste katary, w rzeczywistości jest nieleczoną alergią. Aby ocenić zaawansowanie zmian w obrębie jam nosa, laryngolog może wykonać badanie fibroskopowe. Ułatwi to ustalenie przyczyny dyskomfortu i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Przemyślmy też, jakie czynniki mogą sprawiać, iż nasze drogi oddechowe są przesuszone lub podrażnione. Najczęściej bowiem dolegliwość ta pojawia się w sezonie grzewczym, gdy powietrze w naszych mieszkaniach jest naprawdę suche. Warto wtedy rozważyć zakup nawilżacza powietrza, często wietrzyć mieszkanie i nie przesadzać z temperaturą – zbyt wysoka nie służy żadnemu z domowników, nawet (a raczej w szczególności!) małym dzieciom. Latem z rozwagą używajmy klimatyzatorów i unikajmy przebywania na słońcu w bardzo silne upały.

Powietrze w naszych mieszkaniach, biurach czy samochodach powinno być nie tylko nawilżone, ale też czyste. Dlatego dbajmy o bieżące usuwanie kurzu i innych zanieczyszczeń. Szczególnie niebezpieczny jest dym papierosowy – jeśli to on jest źródłem problemu, warto zawalczyć o uporanie się ze szkodliwym dla zdrowia i otoczenia nałogiem.

Koniecznie też zadbajmy o zdrowy styl życia – zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, a w szczególności o właściwe nawodnienie organizmu przez cały rok, nie tylko w upały.

0 Komentarz

Powiązane artykuły