Kiedy warto udać się do laryngologa?

przez Konrad Żmuda
281 odsłon
badania słuchu u laryngologa

Przewlekły katar, chrapanie, częste bóle głowy, ale też m.in. oddychanie przez usta, nawet gdy jesteśmy zdrowi – wszystkie te objawy mogą być wskazaniem do wizyty u laryngologa. Często bowiem wskazują na występowanie poważnych chorób lub mogą wywołać groźne powikłania zdrowotne.

W naszym codziennym życiu często mamy do czynienia z problemami zdrowotnymi, które bagatelizujemy. Na co dzień średnio uciążliwe, wymagają jednak odpowiednich badań. Diagnozą chorób m.in. nosa i gardła zajmuje się laryngolog.

Kim jest laryngolog?

Otolaryngologia to jedna z kilkudziesięciu podstawowych specjalizacji medycznych. W istocie słowo „laryngolog” jest uproszczoną wersją pełnej nazwy tego zawodu, która brzmi „otorynolaryngolog”. Etymologia tego słowa dużo mówi nam o działaniu specjalisty w zakresie zdrowia pacjentów. To połączenie czterech pochodzących z greki określeń:

  • „oros” lub ”otos” – ucho
  • „rhinos” lub ”rynos” – nos
  • „pharyngos” – gardło
  • „laryngos” – krtań

Laryngolog jest więc specjalistą od zdrowia uszu, nosa, gardła i krtani. Lekarz ten zajmuje się także chorobami zatok przynosowych, jamy ustnej, kości skroniowej, oskrzeli, tchawicy i przełyku. W zakres jego specjalizacji wchodzi też leczenie dolegliwości i chorób związanych ze zmysłami słuchu, węchu, smaku i równowagi. To właśnie laryngolog wykonuje badanie endoskopowe dolnych dróg oddechowych czy przełyku, a także operacje przegrody nosowej, zatoki szczękowej, szczęki czy języka.

Jakie objawy świadczą, że należy się udać do laryngologa?

Z chorobami takimi jak grypa, przeziębienie, a nawet zapalenie ucha pojawiające się jako powikłanie zdrowotne np. po infekcji gardła, poradzi sobie internista lub pediatra. Do lekarza pierwszego kontaktu dostaniemy się szybciej, a leczenie i powrót do zdrowia będą wymagały tylko podstawowego badania i przepisania odpowiednich leków. Istnieje jednak grupa dolegliwości, które wymagają czegoś więcej niż rutynowej wizyty, ponieważ mogą wskazywać na występowanie różnego rodzaju chorób. Wśród takich problemów zdrowotnych można wymienić:

  • Przewlekły katar
  • Zapalenie zatok
  • Oddychanie przez usta, nawet gdy jesteśmy zdrowi
  • Chrapanie, bezdech senny
  • Zaburzenia bądź utrata słuchu, węchu lub smaku
  • Częste bóle gardła
  • Częste bóle głowy
  • Zawroty głowy, zaburzenia równowagi
  • Uczucie zatkanego ucha, szumy uszne, ból ucha
  • Krwawienie z nosa
  • Zaburzenia połykania (dysfagia)
  • Chrypka

wizyta u laryngologa

Każdy z tych objawów może wskazywać na różnego rodzaju choroby o podłożu laryngologicznym. Wśród nich można wymienić m.in. zapalenie ucha, choroba Meniere’a, angina, przewlekłe zapalenie krtani, powiększony trzeci migdał, polipy w nosie, gardle i zatokach, a nawet choroby nowotworowe występujące w obrębie twarzy i szyi.

Ponadto, nieleczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Czym wcześniej udamy się laryngologa, tym szybciej rozprawimy się z objawami choroby i wrócimy do zdrowia. Aby zapisać się na wizytę, musimy mieć skierowanie od lekarza internisty lub pediatry.

Kiedy trzeba iść na wizytę do laryngologa z dzieckiem?

Dzieci, szczególnie te najmłodsze, z jeszcze niewykształconym układem immunologicznym, stosunkowo często zapadają na choroby górnych i dolnych dróg oddechowych. Przy wyjątkowo częstych infekcjach, nawracających chorobach gardła i widocznym przeroście migdałków pediatra może zadecydować o skierowaniu małego pacjenta do laryngologa.

Wskazaniem do wizyty u dziecięcego laryngologa są następujące problemy zdrowotne:

  • Pogorszenie słuchu
  • Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych
  • Częste zapalenia uszu
  • Częste choroby gardła
  • Przerośnięty trzeci migdał
  • Oddychanie przez usta pomimo braku kataru, częste nocne pobudki, nawet gdy dziecko jest zdrowe
  • Nawracające zapalenia krtani

W niektórych przypadkach, m.in. przy nawracających chorobach górnych dróg oddechowych, wskazana jest również konsultacja alergologiczna. Nierzadko bowiem przyczyną różnych dziecięcych chorób są alergie. Powodują one m.in. przerost migdałków. Czasem wystarczy zastosowanie leków przeciwalergicznych, by uciążliwe objawy minęły, a co za tym idzie zniknął problem z częstym zapaleniem ucha i innymi komplikacjami zdrowotnymi.

Jak wygląda wizyta u laryngologa?

Pierwsza wizyta u laryngologa to przede wszystkim wywiad z pacjentem. Specjalista zapyta o ogólny stan zdrowia naszego lub dziecka, przebyte choroby i dolegliwości, które nas do niego sprowadzają. Następnie będzie chciał dowiedzieć się, od kiedy zauważamy problemy ze zdrowiem, jak często je odczuwamy, w jakich okolicznościach mijają bądź jakie leki zmniejszają ich natężenie. Laryngolog musi też wiedzieć, jakie leki przyjmujemy i czy zmagamy się z innymi chorobami.

Podstawowymi narzędziami używanymi przez laryngologów do oceny naszego zdrowia i podstawowej diagnostyki chorób ucha, nosa, gardła i krtani są endoskop i wziernik. Diagnostyka chorób o podłożu laryngologicznym może wymagać przeprowadzenia badania audiologicznego słuchu, USG węzłów chłonnych szyi i ślinianek, ale też m.in. tomografii komputerowej zatok przynosowych.

Walka z niektórymi chorobami i powrót do zdrowia czasem wymaga interwencji chirurgicznej. Otolaryngolog może zalecić wykonanie zabiegu lub operacji, np. korekty skrzywionej przegrody nosowej, usunięcia polipów czy wycięcia migdałków, choć w tym ostatnim przypadku odchodzi się już od metod operacyjnych – specjaliści dysponują szerokim zakresem działań mających na celu poprawę zdrowia migdałków. Nawet jeśli wyleczenie chorób o podłożu laryngologicznym wymaga operacji, warto się na nią zdecydować. W większości przypadków zabieg pozwala w pełni odzyskać funkcje zatok, nosa czy krtani, a co za tym idzie znów cieszyć się dobrym zdrowiem.

0 Komentarz

Powiązane artykuły