Koronawirus czy grypa? Jakie są różnice, jak je rozpoznać?

przez Konrad Żmuda
161 odsłon
CHora kobieta nie wie czy to grypa czy koronawirus COVID

Zakażenie koronawirusem i wirusem grypy ma podobny obraz kliniczny i wiąże się ze zbliżonymi objawami. W sezonie jesienno-zimowym łatwo o zachorowanie. Dlatego to tak ważne, by w czasie pandemii umieć przynajmniej do pewnego stopnia odróżnić grypę od COVID-19.

Koronawirus i grypa – podobieństwa

COVID-19 wywołany wirusem SARS-CoV-2 oraz grypa typu A i B to choroby układu oddechowego dające objawy o różnym nasileniu. W obu przypadkach zakażenie przenosi się drogą kropelkową, a najbardziej narażeni na ciężki przebieg i powikłania są pacjenci powyżej 65-go roku życia oraz z chorobami współistniejącymi.

Przed koronawirusem i wirusem grypy można chronić się dzięki przestrzeganiu zasad higieny – częstym myciu lub dezynfekowaniu rąk, noszeniu maseczki itp. Ryzyko maleje, gdy unikamy przebywania w zatłoczonych pomieszczeniach i staramy się nie przebywać w pobliżu osób wykazujących objawy infekcji. W czasie pandemii należy stosować się do odgórnie ustalonych wytycznych i przestrzegać obostrzeń.

Choć grypa i COVID-19 są do siebie dość zbliżone, to właśnie ta druga choroba niesie ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo dla bardzo dużego odsetka populacji. W przypadku grypy ryzyko powikłań (ze zgonem włącznie) jest znacznie niższe niż przy COVID-19. Dlatego to tak ważne, by umieć wstępnie rozróżnić objawy obu chorób. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio wcześniej odizolować się od innych, by nie narażać ich na zakażenie. Z kolei lekarz sprawniej poprowadzi dalsze postępowanie diagnostyczne i lecznicze.

Różnice między koronawirusem a grypą – objawy

Zakażenie koronawirusem i grypa dają podobne objawy. Jednak w przeciwieństwie do COVID-19, grypa zwykle przebiega w postaci pełnoobjawowej. Pojawiają się:

  •       Gorączka
  •       Suchy kaszel
  •       Pogorszenie samopoczucia
  •       Katar
  •       Ból gardła
  •       Ból głowy
  •       Bóle mięśni i stawów
  •       Światłowstręt

Każdy z wymienionych powyżej objawów może wystąpić także przy COVID-19. Jednak dość rzadko występują one wszystkie na raz. Pełnoobjawowa infekcja jest typowa dla wirusa grypy. U chorych na COVID-19 typowym objawem są duszności i problemy z oddychaniem. Gorączka jest wyższa niż przy grypie – często powyżej 39 st. C.

Charakterystycznym objawem zakażenia koronawirusem jest utrata węchu i smaku. Pojawia się nagle i nie ma związku z nieżytem nosa. Stan ten może utrzymywać się nawet 6 miesięcy po wyzdrowieniu. W przypadku grypy problemy z węchem i smakiem mają związek z zatkanym nosem i utrudnionym oddychaniem. Jednak mijają po odzyskaniu drożności dróg oddechowych. Co istotne, utrata węchu i smaku bywa czasem jedynym objawem COVID-19.

Czas do wystąpienia objawów

Pandemia to stan, w którym choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko i na ogromną skalę. Ze względu na fakt, iż COVID-19 jest chorobą nową, nieznaną układowi immunologicznemu większości ludzi, boimy się go bardziej niż grypy.

Koronawirus ma dłuższy okres inkubacji – pierwsze objawy można zauważyć zwykle po 5 dniach od zakażenia. Nie jest to jednak regułą. Pod tym względem choroba ta jest nieprzewidywalna – potrafi dać o sobie znać po 2 dniach od kontaktu z osobą chorą, a może nawet po 14 dniach! W przypadku wirusa grypy pierwsze symptomy pojawiają się po 1-4 dniach od zakażenia.

Grypa jest zakaźna od 3 do 5 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów, natomiast COVID-19 – najczęściej 1-2 dni. Niestety, chorzy na COVID-19 zarażają dłużej – nawet do 12 dni od zakażenia. Dlatego to tak ważne, by w pandemii stosować się do zasad izolacji i kwarantanny.

Koronawirus i grypa – powikłania

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i wirusem grypy niesie ze sobą ryzyko takich samych powikłań. Wśród nich należy wymienić:

  •       Zapalenie płuc
  •       Sepsa
  •       Niewydolność płuc
  •       ARDS (zespół ostrej niewydolności oddechowej)
  •       Niewydolność wielonarządowa
  •       Zawał serca lub udar
  •       Zaostrzenie się współistniejących chorób przewlekłych
  •       Wtórne infekcje bakteryjne

Jednak to właśnie COVID-19 częściej te powikłania wywołuje. Zbiera też śmiertelne żniwo w postaci tysięcy ofiar. Nawet jeśli pacjent wyjdzie z choroby bez powyższych dolegliwości czy chorób, nieraz dochodzi do siebie przez wiele tygodni. Osoby po zakażeniu koronawirusem bardzo często skarżą się na przewlekłe zmęczenie, osłabienie, kłopoty z pamięcią i koncentracją. To powikłania, których nie niesie ze sobą grypa. Po grypie chory zwykle dochodzi do siebie w ciągu około 2 tygodni, a zakażenie częściej wywołuje powikłania w formie zapalenia ucha czy zatok niż niewydolności wielonarządowej.

Innym poważnym powikłaniem, które występuje przy COVID-19, a nie pojawia się przy grypie, są zakrzepy krwi w naczyniach żylnych i tętniczych płuc, serca, mózgu, a także kończyn dolnych. 

COVID-19 i grypa u dzieci

Pandemia koronawirusa oszczędza najmłodszych. Dzieci chorują rzadko, a jeśli już, zwykle ich objawy są znikome lub nie ma ich wcale. Praktycznie nie występują u nich powikłania, choć szczególną ostrożność powinni zachować rodzice maluchów z obniżoną odpornością lub chorobami współistniejącymi.

Tymczasem grypa atakuje dzieci bardzo często – najmłodsi stanowią istotny czynnik zakaźności w społeczeństwie. Podobnie jak u dorosłych, choroba przebiega zwykle pełnoobjawowo. Większe jest też ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań, przede wszystkim zapalenia płuc.

Bardzo rzadkim powikłaniem zakażenia koronawirusem u dzieci jest PIMS-TS – pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny związany z zakażeniem COVID-19.

Testy i szczepienia

Zarówno COVI-19, jak i grypę można wykryć za pomocą testu. Obecnie jednak ze względu na trwającą pandemię służby medyczne skupiają się przede wszystkim na wykonywaniu testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Gdy okaże się negatywny, można podejrzewać grypę.

Na obie choroby mamy obecnie bezpieczne i skuteczne szczepionki. Należy przy tym pamiętać, iż żadna z nich nie zabezpiecza na całe życie. Podobnie jak przy wirusie grypy, szczepienie na koronawirusa będzie trzeba powtarzać co rok. Ma to związek m.in. z mutacjami występującymi w obrębie tych groźnych patogenów.

Należy też podkreślić, iż szczepienie na COVID-19 nie chroni przed grypą i odwrotnie. Jeśli chcemy skorzystać z pełnej ochrony, musimy przyjąć obie szczepionki.


Źródła i bibliografie: https://www.who.int/westernpacific/news/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-similarities-and-differences-with-influenza

0 Komentarz

Powiązane artykuły