Ochroń się przed wirusami, myj poprawnie ręce

przez Katarzyna Żuk
249 odsłon
poprawne mycie rąk

O tym, że dbanie o higienę chroni przed chorobami, wiedzą nawet przedszkolaki. Tymczasem wielu z nas dopiero w obliczu pandemii koronawirusa zaczęło tak naprawdę zwracać uwagę m.in. na poprawną technikę mycia rąk. Dzięki temu mamy szanse wygrać z wirusem!

Początkowo lekceważony, koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w krajach całego świata. Choć zachorowań jest coraz więcej, a pandemii nie da się uniknąć, można wiele zrobić, by zmniejszyć ryzyko zarażenia, a co za tym idzie rozprzestrzenianie się choroby.

Jakie zagrożenie niesie koronawirus?

COVID-19 to choroba wywołana przez wirus z rodziny koronawirusów. Wywołuje objawy takie jak gorączka, kaszel i duszności. Rzadziej pojawiają się bóle mięśni, ból głowy, ból gardła, mokry kaszel i krwioplucie. Początkowo łagodne, objawy te narastają w czasie. W skrajnych przypadkach doprowadzają chorego do stanu zagrażającego życiu.

Pacjenci zarażeni koronawirusem przechodzą chorobę w bardzo różny sposób. U zdecydowanej większości łagodny przebieg COVID-19 obejmuje objawy przypominające przeziębienie. Część zarażonych pacjentów przechodzi chorobę całkowicie bezobjawowo. Cięższy przebieg choroby dotyka 1 na 6 zarażonych. Pacjenci zaczynają mieć problemy z oddychaniem i wymagają hospitalizacji. W najgorszym wypadku koronawirus powoduje zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej lub niewydolność wielonarządową.

Zarażenie koronawirusem jest najbardziej niebezpieczne dla osób starszych, kobiet w ciąży oraz pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. To właśnie w tej grupie jest największa śmiertelność. Nawet jeśli sami nie znajdujemy się w żadnej z tych grup, przestrzegajmy odgórnie ustalonych zaleceń i dbajmy o higienę.

Środki dezynfekujące, w co warto się zaopatrzyć?

Koronawirus jest wirusem RNA osłoniętym błoną lipidową (tłuszczową). Oznacza to, iż z powodzeniem zwalcza go zwykłe mydło. Dlatego od początku epidemii, aż do teraz specjaliści jak mantrę powtarzają zalecenie o dokładnym myciu rąk. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w środki dezynfekujące, które ochronią nas przed zarażeniem koronawirusem.

Wśród środków chemicznych skutecznych w walce z koronawirusem można wymienić alkohol 60-70%. Pomocne okażą się też preparaty do dezynfekcji oraz środki wirusobójcze. Używamy ich przede wszystkim wtedy, gdy nie mamy możliwości umyć rąk wodą z mydłem. W podróży, w pracy, podczas zakupów w sklepach spożywczych, po wizycie w aptece czy przychodni – obowiązkowo musimy pamiętać o dezynfekcji.

Na rynku dostępne są m.in. żele antybakteryjne oraz specjalne nawilżane chusteczki dezynfekujące. Korzystajmy z nich po każdym kontakcie z miejscami, w których potencjalnie mogą znajdować się wirusy. Dotyczy to też m.in. bankomatów, wind, wszelkiego rodzaju poręczy i klamek. Warto zaopatrzyć się też w preparaty do dezynfekcji przedmiotów, powierzchni i sprzętów.

Należy jednak odróżnić preparaty dezynfekujące od środków antybakteryjnych. Tylko te pierwsze wykazują skuteczność w walce z koronawirusem. Środki dezynfekujące usuwają około 99% bakterii i wirusów. Środki antybakteryjne natomiast, jak sama nazwa wskazuje, działają na bakterie, nie na wirusy. Głównym składnikiem środków dezynfekujących jest alkohol – etylowy, benzynowy lub izopropylowy.

Jak myć poprawnie ręce?

Szacuje się, że aż 80% wszystkich infekcji ma swoje źródło w niedostatecznej higienie rąk. To właśnie dlatego co chwilę chorują przedszkolaki – ich nawyki nie są jeszcze dostatecznie ukształtowane. Jednak nie jesteśmy przedszkolakami, lecz dorosłymi ludźmi na kwarantannie, dlatego musimy dbać o prawidłowe mycie rąk. Należy to robić przez minimum 30 sekund. Aby dokładnie usunąć wszystkie drobnoustroje ze skóry dłoni, postępujmy zgodnie z poniższymi zaleceniami:

  1. Zwilżamy dłonie ciepłą wodą, po czym w ich zagłębienia nakładamy mydło w płynie.
  2. Namydlamy obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni.
  3. Splatamy palce i zamydlamy je.
  4. Namydlamy kciuk drugą dłonią i na przemian.
  5. Namydlamy wierzch dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian.
  6. Namydlamy oba nadgarstki.
  7. Dokładnie spłukujemy mydło ciepłą wodą.
  8. Dokładnie osuszamy ręce.

Jeśli używamy preparatów dezynfekujących, przestrzegajmy zaleceń producenta. Zawsze nakładajmy je na suchą skórę – w przeciwnym razie wilgoć mogłaby rozcieńczyć środek i zmniejszyć jego skuteczność. Żele dezynfekujące nakładamy w ilość około 3 ml – wcieramy w dłonie przez 30 sekund, po czym powtarzamy czynność.

Prawidłowa higiena rąk – poprawna technika ich mycia, używanie żeli dezynfekujących itp. – nie sprawi, że wirus będzie mniej groźny. Pomoże jednak znacząco ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. Jeśli każdy z nas będzie pamiętał o tych wyjątkowo prostych, podstawowych zasadach, ochronimy osoby najbardziej zagrożone. Wspólny wysiłek z pewnością pomoże ludzkości szybciej rozprawić się z tym ogólnoświatowym wrogiem.

 

0 Komentarz

Powiązane artykuły