Dobrze wyposażona apteczka powinna być obecna w każdym domu. Jednak w czasach pandemii posiadanie odpowiednich leków i środków medycznych nabrało szczególnego znaczenia. Co warto mieć zawsze w domu na wypadek infekcji koronawirusem lub kwarantanny, a nawet „zwykłej” grypy?
Apteczka gotowa na chorobę
Objawy COVID-19 mogą pojawić się nagle nawet u kilku członków rodziny jednocześnie. Obecnie zdecydowana większość pacjentów nie jest hospitalizowana. Jeśli tylko istnieje możliwość leczenia w domu, chorzy odsyłani są na izolację. Tam pod kontrolą lekarza rodzinnego udzielającego świadczeń telefonicznie lub online dochodzą do zdrowia. Aby nie musieć wysyłać bliskich lub innych osób do apteki po potrzebne leki, warto odpowiednio zaopatrzyć swoją apteczkę w czasie, gdy jeszcze jesteśmy zdrowi.
Zakażenie koronawirusem – jakie leki są potrzebne?
Jak powszechnie wiadomo, nie istnieje lek na COVID-19. W czasie choroby leczymy objawy i czekamy, aż nasz układ odpornościowy sam poradzi sobie z wirusem. Co istotne, podobny zestaw leków trzeba mieć w domu także na wypadek grypy. Choć koronawirusa i wirusy grypy już dawno przestaliśmy porównywać pod względem skali choroby i niebezpieczeństwa, leczenie obu infekcji przebiega podobnie.
Leki przeciwgorączkowe – stosujemy je tylko wtedy, gdy temperatura ciała przekroczy granicę 38,6 st. C. Wcześniej gorączka świadczy o walce organizmu z infekcją. Zbyt wysoka niesie jednak zagrożenie dla zdrowia, dlatego trzeba ją obniżać – najpierw paracetamolem, a gdy w ciągu 4 godzin nie nastąpi poprawa – ibuprofenem.
Niesterydowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe – zakażenie koronawirusem czy wirusem grypy często objawia się bólami mięśni, głowy, ogólnym złym samopoczucie. Wtedy można zastosować zalecone lub przepisane przez lekarza leki przeciwbólowe. Należy to jednak robić z umiarem, szczególnie gdy przyjmujemy też leki przeciwgorączkowe – środki tego typu mogą bowiem wykazywać podobne działanie, a przedawkowanie zawsze niesie ze sobą ryzyko.
Leki na kaszel – w formie syropów, inhalacji itp. pomagają walczyć z jednym z najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19 – suchym kaszlem. Dzielimy je na leki hamujące odruch kaszlowy oraz rozrzedzające wydzielinę.
Środki nawilżające i łagodzące ból gardła – przy zakażeniu koronawirusem często występuje przesuszenie błon śluzowych. Do tego pojawia się ból gardła, chrypka, a nawet trudności z przełykaniem. Preparaty na gardło działają odkażająco, nawilżająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
Środki na katar – przesuszenie błon śluzowych obejmuje także górne drogi oddechowe. Warto więc posiadać w domowej apteczce wodę morską w spray’u, która nawilża i oczyszcza nos.
Leki przeciwbiegunkowe – dolegliwości ze strony układu pokarmowego stanowią rzadziej występujący objaw zakażenia koronawirusem czy wirusem grypy. Jednak trzeba być gotowym na ich wystąpienie. Oprócz leków przeciwbiegunkowych przydadzą się też probiotyki oraz elektrolity chroniące organizm przed odwodnieniem.
Zapas leków w czasie pandemii
Jeśli przyjmujemy jakieś leki na stałe, poprośmy lekarza o wypisanie dodatkowej recepty – tak, by zawsze mieć miesięczny zapas potrzebnych farmaceutyków. To szczególnie istotne w przypadku poważnych chorób współistniejących, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby serca. Brak leków może znacząco utrudnić organizmowi walkę z zakażeniem koronawirusem, a nawet „zwykłą” grypą.
Choć w czasie pandemii wiele osób wstrzymuje się przed wizytami u lekarzy, tak naprawdę jest to najlepszy czas na rozpoczęcie leczenia, jeśli podejrzewamy u siebie jakieś choroby. Niestety, mnóstwo osób zaniedbuje swoje zdrowie, unikając lekarzy lub nie stosując się do ich zaleceń. W czasie infekcji taka postawa może nawet przyczynić się do zagrożenia życia! Pamiętajmy – przychodnie dalej przyjmują pacjentów, wykonują badania i planują zabiegi. Ze względu na ścisły rygor sanitarny ryzyko zakażenia w takim miejscu wcale nie jest większe niż np. w sklepie czy w autobusie.
Sprzęt i materiały potrzebne w pandemii
Kiedy w 2020 r. wybuchła pandemia, w aptekach zabrakło nie tylko maseczek, ale też m.in. termometrów. Dziś na szczęście nie mamy takiego problemu. Gorączka jest jednym z podstawowych objawów COVID-19 – termometr powinien więc być podstawowym sprzętem w domowej apteczce. Najlepiej, aby każdy domownik miał własny egzemplarz.
Nieco droższym, ale równie ważnym w czasie pandemii urządzeniem jest pulsoksymetr. Monitoruje on nasycenie krwi tlenem. Dzięki temu w trudnych przypadkach zakażenia można ocenić, czy chory potrzebuje tlenoterapii i w razie potrzeby zadzwonić do szpitala.
Nie można też zapomnieć o ciśnieniomierzu – urządzeniu, które powinno być w każdym domu niezależnie od pandemii czy sezonu grypowego. To jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych pozwalających na samodzielne kontrolowanie funkcji życiowych.
Warto też zaopatrzyć się w inhalator lub nebulizator do inhalacji. W przypadku ostrych napadów kaszlu leki podane bezpośrednio do dróg oddechowych działają szybciej i są w stanie zapobiec poważnym powikłaniom.
Oczywiście w domowej apteczce nie powinno też zabraknąć zapasowych maseczek. W czasie ostrych objawów zakażenia warto zasłaniać nos i usta także w domu, by choć częściowo ograniczyć zagrożenie naszych bliskich. Przydadzą się też dodatkowe pary rękawiczek oraz oczywiście płyn do dezynfekcji.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Kompletując domową apteczkę, weźmy pod uwagę indywidualne potrzeby nasze i naszej rodziny. Być może warto uzupełnić ją o inne środki medyczne. Na przykład osoby skłonne do alergii powinny mieć zapas leków przeciwhistaminowych. Pamiętajmy też, iż podczas izolacji czy kwarantanny mogą zdarzyć się różne rzeczy – szczególnie, gdy w domu przebywają dzieci. Dlatego koniecznie trzeba zaopatrzyć się w środki występujące w każdej apteczce – opatrunki, samoprzylepne plastry, opaskę uciskową, gazy, bandaże itp.
Jeśli do tej pory nie przygotowaliśmy się na chorobę, teraz jest najlepszy czas, by to zrobić. Dobrze wyposażona domowa apteczka przypada się także po zakończeniu pandemii koronawirusa – chociażby w przypadku zachorowania na grypę. Dobre przygotowanie pozwoli przetrwać chorobę z większym spokojem i pomoże załagodzić najbardziej uciążliwe objawy.