Czy trzeba dbać o zęby mleczne?

przez Kamil Wojciechowski
217 odsłon
dziecko u dentysty

To prawda, że zęby mleczne wypadną. Jeśli jednak stanie się to przedwcześnie, dziecko w późniejszych latach będzie zmagać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nawet jeśli czujesz, że pod względem higieny nieco swoje dziecko zaniedbałeś, koniecznie jak najszybciej odwiedź stomatologa!

Pogląd, iż o zęby mleczne nie trzeba dbać, bo i tak wypadną, pokutuje w naszym społeczeństwie od wielu pokoleń. Skutkiem takiego podejścia wiele maluchów już od pierwszych lat życia ma problemy z uzębieniem. Dziecko samo z siebie nie wypracuje dobrych nawyków i nie zadba o higienę odpowiednio – nauczenie go tego jest zadaniem rodziców.

Dlaczego mleczne zęby wypadają wcześniej?

Uzębienie mleczne u dziecka zaczyna wymieniać się około 6-7. roku życia, a kończy mniej więcej w wieku 12-13 lat. Wypadanie mleczaków jest sprawą indywidualną – czasem zaczyna się już u 5-latka, a czasem trzeba na nie czekać nawet do 8-go roku życia. Wszystko jest w porządku, jeśli wczesne wypadanie mleczaków odbywa się z przyczyn naturalnych. Jeśli jednak doprowadziły do niego zaniedbania, utrata zębów mlecznych może spowodować poważne konsekwencje w przyszłości.

Zęby mleczne wypadają zbyt wcześnie przede wszystkim z powodu próchnicy, która jest skutkiem zaniedbań w zakresie higieny. Zbyt duża ilość zjadanych słodyczy i zbyt rzadkie mycie zębów (lub nawet tylko jeden z tych dwóch czynników) nieuchronnie prowadzi do rozwoju próchnicy. Jeśli w porę nie zaprowadzimy dziecka do stomatologa, mleczaki stracą swój uroczy kolor – najpierw zrobią się przezroczyste, potem czarne, a na końcu wypadną.

Inną przyczyną zbyt wczesnej utraty zębów mlecznych jest uraz mechaniczny. Wypadki się zdarzają – nawet najostrożniejsze dziecko może potknąć się na chodniku i wybić zęba o krawężnik. Czasem mleczaka da się uratować, czasem nie. Utrata zęba zawsze jednak wymaga wizyty u stomatologa.

Czy wcześniejsza utrata mleczaków to problem?

Zęby, które się psują, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też sprawiają dziecku ból i utrudniają przeżuwanie pokarmów. Nieleczone ubytki w zębach mlecznych mogą prowadzić do zapalenia miazgi, a nawet stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych i ropni. Możemy sobie wtedy pomyśleć: Jeszcze parę miesięcy i wypadną, wtedy będzie po kłopocie. To błąd! Przedwczesna utrata zębów mlecznych prowadzi do poważnych konsekwencji w przyszłości – wad zgryzu, stłoczeń zębowych, a nawet zahamowania rozwoju kości szczęki. Poza tym, dziecku bez przednich zębów wcale nie jest łatwo jeść! Czym dłuższa przerwa pomiędzy wypadnięciem mleczaków a wyrośnięciem zębów stałych, tym gorsze rokowania na przyszłość.

zęby mleczne u dziecka

Gdy ząb wypadnie zbyt wcześnie, jego korzenie nie zostają całkowicie wchłonięte. Zawiązek zęba stałego jest wtedy dopiero w początkowym stadium rozwoju. Zbita tkanka kostna – pozostałość po zębie mlecznym – nad zawiązkiem zęba stałego znacznie utrudnia wyrośnięcie tego drugiego. W rezultacie wbrew życzeniom rodziców ząb stały wcale nie wyrasta wcześniej – proces ten zostaje opóźniony lub wręcz całkowicie zahamowany.

Jeśli ząb mleczny wypadnie zbyt wcześnie, na kości wyrostków zębodołowych i mięśnie przestaje oddziaływać siła, która powstaje naturalnie podczas gryzienia. Powoduje to osłabienie tkanek i zaburzenie rozwoju kości. Osłabieniu ulega też rozwój szczęk – stąd groźba poważnych wad zgryzu w przyszłości. Dzieci, które na etapie rozwoju mowy tracą siekacze przednie, w późniejszych latach nierzadko zmagają się z wadami wymowy.

Powszechnym problemem jest też zbyt wczesna utrata mlecznej piątki, która skutkuje wyrośnięciem w jej miejscu stałej szóstki. Rezultatem są stłoczenia zębowe, w tym tak często spotykane wyrastanie kłów poza łukiem zębowym

Kiedy należy iść z mleczakami do stomatologa?

Dziecko z mlecznym uzębieniem powinno odwiedzać stomatologa regularnie. Warto odwiedzić gabinet dentystyczny już w momencie pojawienia się pierwszych zębów mlecznych. Najpóźniej należy to zrobić około 2-go roku życia. Wczesna wizyta u stomatologa pozwoli też maluchowi oswoić się z fotelem dentystycznym, używanymi w gabinecie narzędziami, sprzętem i lekarzem. Regularne badanie (najlepiej co 3 miesiące) pozwala na wczesne wykrycie zmian chorobowych, a co za tym idzie zatrzymanie ich rozwoju.

Koniecznie idź do stomatologa, jeśli twoje dziecko:

  •       Ma białe, przeźroczyste lub czarne plamki na zębach
  •       Straciło ząb lub jego fragment w wyniku urazu
  •       Zbyt długo pije z butelki, ssie smoczek lub kciuka
  •       Ma trudności z gryzieniem, połykaniem lub oddychaniem

Stomatolog nie tylko leczy mleczaki, ale też usuwa złogi kamienia nazębnego, zabezpiecza powierzchnię zębów i kontroluje stan zgryzu. Nie obawiaj się iść do dentysty, nawet jeśli zęby twojego dziecka stały się czarne i masz wrażenie, że niedługo wypadną. Współczesna medycyna zna sposoby na doprowadzenie zepsutych zębów do stanu, w którym dziecko może normalnie żuć i funkcjonować. Warto zrobić wszystko, by zatrzymać procesy chorobowe i opóźnić wypadnięcie zębów mlecznych. Dzięki temu twoje dziecko uniknie przykrych konsekwencji zaniedbań w przyszłości.

0 Komentarz

Powiązane artykuły