Trądzik młodzieńczy – jak się go pozbyć?

przez Kamil Wojciechowski
212 odsłon
efekt pozbycia się trądziku młodzieńczego

Choć jest dolegliwością powszechną, nie wolno go bagatelizować. Trądzik młodzieńczy można i trzeba leczyć. Wymaga to właściwej pielęgnacji skóry, odpowiedniej diety, ale często też wizyty u dermatologa i zastosowania specjalnych preparatów, a niekiedy nawet antybiotyków.

Uciążliwe wypryski na skórze to coś, co w pewnym okresie życia dopada większość ludzi. Charakterystyczny dla nastolatków pomiędzy 12. a 20. rokiem życia, trądzik młodzieńczy najsilniej daje się we znaki młodzieży w wieku 17-20 lat.

Jakie są przyczyny trądziku młodzieńczego?

Trądzik młodzieńczy to objaw nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Zbyt duża ilość produkowanego łoju wraz z keratynocytami blokują ujście gruczołów łojowych. Efektem są mikrozaskórniki, które następnie przekształcają się w zaskórniki. Na twarzy, ramionach, ale też klatce piersiowej i plecach pojawiają się czarne punkciki lub małe kopułki. Gdy zostają zainfekowane bakteriami, tworzy się stan zapalny. Objawem jest krosta z ropną wydzieliną.

Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych może mieć przyczynę w zmianach hormonalnych. W okresie dojrzewania zwiększa się produkcja androgenów – męskich hormonów płciowych, które wpływają na powiększenie mieszków włosowych i wzmożoną produkcję łoju. Trądzik młodzieńczy bywa skłonnością genetyczną. Jednak znacznie większy wpływ na nasilenie uciążliwych objawów ma niewłaściwa dieta – przede wszystkim typowe dla nastolatków nadmierne spożycie cukru i fast-foodów. Negatywny wpływ na kondycję skóry ma też stres, opalanie i niewłaściwa pielęgnacja.

trądzik młodzieńczy u dziewczyny

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Choć trądzik młodzieńczy jest dolegliwością powszechną, nie wolno go bagatelizować. Wejście w dorosłość z nieestetycznymi bliznami i innymi powikłaniami skórnymi uprzykrzy życie każdemu młodemu człowiekowi. Trądzik młodzieńczy powinien być zdiagnozowany przez dermatologa. Konieczne może się okazać wykonanie badań poziomu hormonów, np. testosteronu, prolaktyny, TSH, DHEA, hormonu przysadki mózgowej itp. Czasem lekarz zleca oznaczenie poziomu glukozy, badanie na obecność bakterii helicobacter pylori itp.

Leczenie zawsze dobierane jest indywidualnie do każdego pacjenta. Zazwyczaj opiera się na zastosowaniu preparatów zewnętrznych. Jeśli zmiany przekształciły się już w krostki z widocznym stanem zapalnym, konieczne może być podanie antybiotyku. Jeśli środki bakteriobójcze nie pomogą, stosuje się izotretynoinę – działa ona przeciwzapalnie, przeciwzaskórnikowo, zmniejsza ilość bakterii i sebum. Skutecznym sposobem jest kawitacja – zabieg dermatologiczny falami ultradźwiękowymi, które odblokowują ujścia zaskórników. 

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Właściwa troska o skórę odgrywa ogromną rolę w leczeniu trądziku młodzieńczego. Specjalne płyny do mycia oczyszczają ją z nadmiaru sebum, a przy tym nie wysuszają. Należy przy tym zwrócić uwagę na skład tych preparatów – powinien być naturalny, bez dodatku alkoholu. Dodatkowo skórę warto przemywać wacikiem nasączonym tonikiem, który skutecznie zawęża ujścia gruczołów łojowych. Cerę trądzikową trzeba też nawilżać. To punkt, o którym młodzi często zapominają, skupiając się na wysuszaniu wykwitów. Dobrze nawilżona skóra zmniejsza produkcję łoju.

Wyprysków nigdy nie należy wyciskać. To znana zasada, do której większość młodych się nie stosuje. Metoda ta nigdy nie usuwa całości zanieczyszczeń – przeciwnie, zapalenie może przenieść się w głębsze partie skóry i zwiększyć objawy trądziku. Zamiast tego warto stosować delikatny peeling. Cery trądzikowej nie należy też opalać. Przyciemniona skóra tylko pozornie wydaje się zdrowa. W rzeczywistości jednak promienie UV wpływają negatywnie na toczący się stan zapalny.

Jakie są domowe sposoby na trądzik młodzieńczy?

W walce z trądzikiem młodzieńczym warto też wykorzystać domowe, naturalne sposoby. Podstawą jest odpowiednia dieta – bogata w produkty zawierające witaminy A, B2, B6, D, a także m.in. cynk. Należy ograniczyć cukier, słone przekąski i fast-foody. Zmienione partie skóry warto przemywać olejkiem herbacianym, który działa antybakteryjnie. Pozytywny wpływ na cerę ma też ogórek – zawiera wiele cennych witamin. Naturalne produkty warto zastosować np. w formie maseczki:

Maseczka z płatków owsianych – 5 łyżek płatków, 5 łyżek wody, łyżkę miodu i łyżkę mleka mieszamy do uzyskania gęstej masy. Następnie nakładamy ją na zmienione miejsca. Spłukujemy po 10 minutach.

Maseczka z cebuli – w wywarze z rozgotowanej cebuli zanurzamy gazę, którą następnie przykładamy na twarz na 1-2 godziny. Pozostałość zmywamy ciepłą wodą lub naparem z rumianku. Cebula nie tylko działa antybakteryjnie, ale też przyspiesza gojenie się wyprysków i pomaga zredukować blizny potrądzikowe.

Maseczka z ogórka – pokrojone plastry ogórka przykładamy do zmienionych miejsc na skórze i pozostawiamy na 15 minut. Ogórek nie tylko oczyszcza, ale też odświeża skórę i przywraca jej właściwe pH.

Tonik z ogórka – ogórka ścieramy na tarce, dodajemy pół szklanki wody przegotowanej, odstawiamy na 2-3 godziny, przecedzamy i wlewamy do słoiczka. Tak przygotowanym tonikiem przecieramy skórę dwa razy dziennie.

Zarówno właściwa pielęgnacja, jak i domowe sposoby na trądzik młodzieńczy pomagają zmniejszyć uciążliwe objawy. Dzięki tym zabiegom znacząco zmniejszamy też ryzyko powikłań po trądziku.

0 Komentarz

Powiązane artykuły